Zasięg: 9803. Czas trwania filmu: 7m 8s. Wasza ocena: 61. Poziom reakcji: 11. Opis: Zobacz, jak ciąć i gratować, czyli usuwać ostre krawędzie i zadzi.

Jak przygotować rury miedziane do lutowania? | ForumWiedzy

- Chciałem tutaj zauważyć, że głównym powodem gratowania jest usunięcie tego zadzioru który powoduje podczas przepływu czynnika przez rurę zawirowanie czynnika. Z biegiem czasu zawirowanie spowoduje powstanie dziury w rurze. Dlatego jak się lutuje miedź mówi się, że 90% sukcesu to przygotowanie. Proste cięcie, gratowanie rury, usunięcie tlenów z rury jak i z kształtek :)
- a jak przycinac rurki juz w instalacji blisko sciany przy modyfikacjach
? Trzeba tak ciąć aby nie było później leczenie potrzebne - fizjoterapia-rehabilitacja.pl, jak coś polecam.
- O jeso - on kręci rureczką zamiast narzędziem.
- super film, mam ten sam nóż i nie wiedziałem że ten gratownik jest w komplecie. Dzięki tobie dowiedziałem się o tym. Dodaje, że jestem w tym temacie totalnym amatorem. Dzięki jak widać człowiek uczy się całe życie.
- Na początku to pokazywałeś jak się nie winno robić! Nie kręci się rurkę a nóż w spoczynku, zwłaszcza przy rurce o niewielkiej średnicy, bo trzeba by mieć łapy silne jak kowal! Wygodniej jest trzymać rurkę nieruchomo a kręcić nożem. Bo on ma przecież dłuższe ramię, niż średnica rurki. A jeszcze lepiej było by przymocować rurkę na stałe do stołu, np. w imadle stołowym czy ściskiem stolarskim i kręcić przyrządem do cięcia.
Ale w sumie to filmik bardzo ciekawie zrobiony! Łapka up (# 29).
- ciekawy film 👌